Funcționarilor moldoveni le place să-și ascundă averile de ochii lumii. Deseori acest lucru se întâmplă, pentru că veniturile angajaților de stat nu corespund cu modul de viață luxos pe care îl duc. Echipa președintelui Maia Sandu, care a promis că va lupta cu hoții și corupția, nu este o excepție.
De exemplu, familia consilierului prezidențial, Ala Nemerenco, deține mai multe companii în România, dar și o firmă offshore, despre care, până astăzi, nu a cunoscut nimeni din muritorii de rând. Este vorba despre companiile Kadiz LAND SRL, SC LANDSTAR CAPITAL SRL, ÎI Nemerenco, dar și TT Ag Limited din Malta. Dar să le luăm pe rând:
Primele trei companii, înregistrate în România, se regăsesc în declarația de avere a consilierului Maiei Sandu pe domeniul Sănătății. Ala Nemerenco a indicat că în 2020 un membru al familiei sale a obținut salariu de la cele trei firme în valoare totală de 37 120 de roni (185 mii lei moldovenești):

La prima vedere nu există nici o încălcare, probabil unul dintre membrii familiei este angajat la aceste firme. Dacă însă vom studia minuțios istoricul fiecărei companii, aflăm că acestea îi aparțin familiei Nemerenco, dar consiliera Maiei Sandu probabil a uitat să indice acest lucru în declarație deși este obligată să notifice acest fapt.
Așadar, firma LANDSTAR CAPITAL SRL are sediul în localitatea Piatra Neamț din județul Neamț. Compania a fost înființată în martie 2011, iar pe site-urile oficiale este indicat că are un singur angajat care este și administrator. De aici deducem că, dacă un membru al familiei Alei Nemerenco a primit remunerare de la această firmă, el este si angajat-administrator:

Deși nu este indicat nici un nume al proprietarilor companiei, sau cel al administratorului, aflăm că interesele companiei în instituțiile statului sunt reprezentate de către Anatolie Nemerenco, soțul Alei Nemerenco. Într-un document oficial, găsit pe site-ul ministerului Mediului de la București, aflăm că Anatolie Nemerenco a solicitat acordul pentru proiectul „Construire Complex spații de cazare” propus pentru a fi amplasat în județul Neamț, orașul Bicaz:

În 2019 compania a înregistrat o cifră de afaceri de 7 944 361 RON și un profit net de 719 780 RON. De menționat însă că veniturile SC LANDSTAR CAPITAL SRL au înregistrat o creștere considerabilă începând cu anul 2016 atunci cand Ala Nemerenco a fost numită consilier al ministrului Sănătății din România Vlad Voiculescu, fapt care, probabil, i-a ajutat să-și rezolve problemele de business:

O altă companie care se regăsește în declarația de avere a Alei Nemerenco este KADIZ LAND SRL. Firma are sediul în satul Crăcăoani, Comuna Crăcăoani și a fost înființată în iunie 2011. Și aici este un singur administrator. În 2019, compania a raportat o cifră de afaceri de 283.943 RON, profit de 224.739 RON și un angajat. Obiectul principal de activitate – intermediar în comerțul cu produse diverse, persoana de contact fiind chiar Anatol Nemerenco, soțul consilierei prezidențiale:

Și ultima firmă care apare în declarația de avere a Alei Nemerenco este ÎI Nemerenco. Pe site-ul ministerului Finanțelor din România aflăm că denumirea completă a firmei este ÎI Nemerenco Ion, exact cum îl cheamă pe fiul consilierului Maiei Sandu. Totodată, în documentele oficiale este indicat că această companie, ca și precedenta, are sediul în comuna Crăcăoani, doar că se află pe altă stradă – STRADA NR. 1, Nr. 12 BIS. Această companie a fost creată în 2013 și nu are nici un angajat, nefiind indicat nici domeniul de activitate:

In urma unor verificari, pe adresa juridică a companiei figureaza de fapt o pensiune situată în zona turistică din Neamț – Zimbrii Ceahlăului:

Pe site-ul pensiunii aflăm că aceasta are 4 camere cu paturi matrimoniale și băi proprii. Trei dintre camere au balcoane/terase, dar și 2 terase comune pentru a admira peisajul, relaxare și servirea cafelei. Pensiunea are un șemineu și televizor în spațiul comun plus internet. Clienții au acces la o bucătărie dotată cu plită electrică, cuptor electric, hotă, combină frigorifică și spații de depozitare pentru alimente, pensiunea dispunand si de locuri de parcare pentru clienți:

Potrivit unor surse, președintele Maia Sandu a vizitat pensiunea din județul Neamț care îi aparține familiei Nemerenco. Conform informatiilor de pe pagina de Facebook a Maiei Sandu rezulta că la începutul lui 2020, după ce a cedat Guvernul, Maia Sandu a mers într-o vacanță la munte de unde a postat o fotografie. În presă ea a anunțat că a fost la odihnă „în munții Ceahlăului”. Întâmplător sau nu, pensiunea familiei Nemerenco se numește „Zimbrii Ceahlăului”:

Cunoscătorii județului Neamț vor recunoaște imediat peisajul – Parcul Național Ceahlău:

Și Ala Nemerenco a recunoscut, indirect, legăturile sale cu localitatea Crăcăoani: „La o primărie într-un sătuc frumos de munte am votat 5 români cu drept de vot, iar o româncuță ageră și mică avea grija unde aplicăm ștampiluța. Cu noi 6 România e mai bogată! … Iar în jur tablouri de poveste scrise cu promoroacă”, scria Ala Nemerenco pe 24 noiembrie 2019. Mesajul Alei Nemerenco ne duce la gândul că ea are și viză de domiciliu în Cracaoani, deci dispune de imobil unde este înregistrată.
Un alt document, care demonstrează faptul că familia Nemerenco are proprietăți în județul Neamț este o autorizație de vânzare a unui extravilan obținută de fiul consilierului prezidențial în iunie 2020:

Averea ascunsă de Ala Nemerenco nu se află doar peste Prut: căutările duc tocmai în Malta, acolo unde fiul său, Ion Nemerenco, are înregistrată o companie offshore cu niște conexiuni directe cu firma din România:

Amintim că presa de peste Prut a mai scris despre neconcordanțe în declarațiile de avere ale consilierului prezidențial pe Sănătate, Ala Nemerenco. Potrivit ultimelor informații, prezentate de Nemerenco, familia sa nu deține nici un imobil sau spațiu de locuit. Totodată, dacă acum 3 ani Ala Nemerenco, în calitate de consilier municipal, declara 7 conturi bancare, ajunsă în funcția de consilier prezidențial aceasta indică doară 2 conturi. Ala Nemerenco nu a indicat în declarațiile sale de venit că familia ar deține vreo cotă-parte în companii din Moldova sau de peste hotare.





